تبلیغات
فیزیکilove - فیزیک یعنی کشف زیبایی های طبیعت

فیزیکilove

خیلی‌ها اعتقاد دارند حل مسائل فیزیک از ریاضی دلنشین‌تر و جذاب‌تر است، چون ما آن را در زندگی روزمره خود درک می‌کنیم.

هرچند گاهی درک قانون‌های آن سخت و کلافه‌کننده می‌شود، اما وقتی موفق به کشف راه‌حل نهایی آن می‌شویم، شیرینی آن را با تمام وجود حس می‌کنیم و روح‌مان از درک این مساله به پرواز درمی‌آید. علم فیزیک هم مثل تمام علوم پایه برای رسیدن به جایگاه کنونی‌اش در طول تاریخ همراه با فراز و فرودهایی همراه بوده است. امروزه این علم در پی حل بسیاری از نامکشوفات جهان است.

مردم کوچه و بازار خیلی راحت درباره وزن و جرم صحبت می‌کنند، اما مثل این که فیزیکدانان هنوز با مفهوم جرم و چرایی به وجود آمدن آن مشکل دارند.

صحبت مشکل نیست! اغلب در بیان برخی واژگان با یکدیگر مشکل دارند. مثلا همان طور که نمی‌توان قوانین حقوقی را با زبان عامیانه نوشت، قوانین طبیعت را هم نیز نمی‌توان با این زبان نوشت؛ زیرا متن عامیانه دقت لازم را ندارد. دوم این که گاهی ما مجبوریم مفاهیمی بسازیم که اصلا کاربرد عامیانه ندارند. مثلا ما در طول روز مفاهیمی به کار می‌بریم که اصلا وجود خارجی ندارند؛ مانند واژه سرما و گرما. این مفاهیم بر حسب نیاز ساخته شده‌اند. با به کار بردن این واژه‌ها، آن حس در ما به وجود می‌آید. ما هیچ وقت سرما و گرما را نمی‌بینیم. همچنین ممکن است برخی از مفاهیمی که ما به کار می‌بریم در مفهوم عامیانه اشتراک لفظی داشته باشند، اما مفهومش بین مردم عامی با علما متفاوت باشد به همین دلیل ممکن است این مفاهیم میان مردم عامی مشکل ایجاد کند و فکر کنند دقیقا همان معنا را دارد. این مساله فقط مربوط به علم فیزیک نیست مثلا بعضی الفاظ در متون حقوقی به کار گرفته می‌شود که معنایش دقیقا آن چیزی نیست که مردم از آن برداشت می‌کنند. این مفاهیم در زبان عامیانه یک معنا و در زبان حقوق به معنای دیگری به کار برده می‌شود. در علم فیزیک هم همین‌طور ممکن است بعضی مواقع اشتراک لفظی بین عامه مردم و فیزیکدانان وجود داشته باشد و فیزیکدانان به دلایل مختلف این الفاظ عامیانه را استفاده کنند. همچنین گاهی اوقات ما برای این که بیان دقیق‌تری از موضوع داشته باشیم، مجبور می‌شویم مفاهیم جدیدی خلق کنیم. این مفاهیم ممکن است به آن معنایی نباشد که ما در طول روز به کار می‌بریم. ادامه متنو در روز های آینده وپست های دیگه میذارم.
نوشته شده در سه شنبه 13 بهمن 1394 ساعت 03:10 ب.ظ توسط ف ع نظرات |


Design By : Pichak