تبلیغات
فیزیکilove - چندتا سؤال

فیزیکilove

1- پرنده ای روی یک سیم لخت با ولتاژ زیاد و بالا نشسته است، آیا او را برق می گیرد؟
الف – بلی
ب – نه

2-جریان زیاد: واحد جریان الکتریسیته آمپر است و گاهی جریان الکتریکی را در مقایسه با ولتاژ آمپراژ می گویند. آیا بدون ولتاژ خیلی زیاد امکان وجود آمپراژ خیلی زیاد است؟
الف – بلی
ب – نه

3-آیا می شود یک ولتاژ بالا بدون جریان بسیار زیاد داشت؟
الف – بلی
ب – نه

جواب در ادامه مطلب

1-ب صحیح است: ممکن است تصور کنید یک ولتاژ بسیار بالا مثلا ۲۰۰۰۰۰ ولت می تواند بر مقاومت بدن پرنده غلبه کند؛ اما منظور از این ۲۰۰۰۰۰ ولت ولتاژ تمام طول سیم نسبت به زمین است. اگر چه پرنده روی ولتاژ ۲۰۰۰۰۰ ولتی نشسته است اما در واقع تمام بدن او در همین ولتاژ است. یعنی هیچ اختلاف پتانسیلی در سرتاسر بدن پرنده وجود ندارد و می دانیم که جریان در محیط رسانا وقتی ایجاد می شود که اختلاف پتانسیلی در دو سر آن وجود داشته باشد. در این حالت اگر پرنده بالهایش را طوری باز کند که با سیم مجاور که با این سیم اختلاف پتانسیل داشته باشد آنوقت پرنده بیچاره … اما در اصل سیمهای فشار قوی آنقدر از هم فاصله دارند که حتی اگر پرنده بالهایش را باز کند به سیم مجاور نمی رسد.

2-
الف صحیح است: مقدار جریان در هر مداری نه تنها به ولتاژ بلکه به مقاومت نیز بستگی دارد. اگر مقاومت رسانا خیلی کم باشد، ولتاژ بسیار اندکی می تواند جریانی خیلی زیاد در مدار برقرار کند. مقاومت بعضی از مواد هنگامی که تا دماهای خیلی پایین سرد می شود صفر است که به این مواد ابررسانا می گویند. ولتاژهای خیلی پایین می توانند جریانهای بزرگی را در مواد ابررسانا تولید کنند. در واقع در هر مدار ابررسانا جریان حتی بعد از قطع چشمه ولتاژ تا بینهایت برقرار می ماند.

3- الف صحیح است: بارهای همنام همدیگر را دفع و غیر همنام همدیگر را جذب می کنند و برای جدا کردن این بارهای بهم چسبیده صرف انرژی لازم است و تا هنگامی که این دو بار از هم دور نگه داشته شوند انرژی ذخیره می شود و انرژی پتانسیل حاصل می شود. در مورد بارها این انرژی ، انرژی پتانسیل الکتریکی نام دارد.که بدون وجود جریان الکتریکی بالا با واحد ولت ایجاد می گردد. حال اگر پلی  رسانا بین محلهای دوبار مخالف ایجاد شود بار از طریق پل به حرکت در آمده و جریان برقرار می شود. مثال باتری اتومبیل
نوشته شده در چهارشنبه 23 دی 1394 ساعت 07:07 ب.ظ توسط ف ع نظرات |


Design By : Pichak